Itt az idő, hogy tegyünk egy kis sétát a városban. Stratford-upon-Avon kisváros (kb. 20 000 lakos) Warwickshire-ben, 170 km-re északkeletre Londontól. A város belső részein főleg boltok és túristalátványosságok vannak, az emberek inkább a város szélén laknak, de ez csak annyit jelent, hogy kb. 10 perc séta beérni a központba.
Akkor induljunk el! Én is a város szélén lakom, a Kendall Avenue-n:
Ha elindulok a város felé, akkor először elsétálok egy bonyolult zsiliprendszerrel működő csatorna mellet, amin furcsa járművekkel viszik a túristákat körbe-körbe:
Utána jobbrafordulok a Great William Street-re,
ahol van egy Metodista templom,
ahol pedig az utca a Guild Street-be torkollik, ott a túloldalon nem más áll, mint...
Shakespeare szülőháza egy szép kis kerttel. Én itt egy kis átjárón szoktam jobbra fordulni:
ami csak az elején ilyen barátságtalan, később már elég szép:
És ezzel már ki is értünk a Henley Streetre, ahol mindig rengeteg a túrista, merthogy itt van Shakespeare szülőházának bejárata (nem beszélve a kávézókról és a boltokról):
Én viszont balra megyek:
És elérkezve a körforgalomhoz
jobbra fordulok a High Streetre. Itt is rengeteg a bolt, étterem, kávézó. Ezt egy sarok után már Chapel Street-nek hívják,
itt egyre több a régi, tipikus fagerendás épület, ezek most általában szállodaként vagy étteremként működnek:
Figyelem: ott sétálnak az egyenruhás gimnazisták! Általában én is itt szoktam valahol ebédelni, és a múltkor kifigyeltem, ők hova mennek, és bementem én is, és jól jártam a szendviccsel, amit kaptam. Egyébként ha itt egy pillanatra még nem megyünk tovább, hanem balra fordulunk, akkor a távolban láthatjuk, hogy éppen újjáépítik a színházat:
És itt van az a kert is, ahol egykor a New Place állt: ezt a házat vette meg Shakespeare, amikor jól meggazdagodva visszatért Stratfordba 1611-ben, és ebben a házban állt az az egyetlen dolog, amit feleségére hagyott, az a bizonyos "második legjobb ágy".
Ja igen, a ház már nincs meg, csak a kertben az alapjának néhány maradványa. De most már menjünk tovább a Church Streeten, és kb 100 méternyi séta után elérkezünk a Shakespeare Intézethez:
Ezt a 17–18. században épült házat Marie Corelli (regényíró, aki sokat kampányolt a Shakespeare-hez kötődő épületek megőrzéséért) hagyta a városra, hogy a stratford-upon-avon-i tudományos élet elősegítésére használják. Egyetlen kikötése az volt, hogy színészek és más színpaddal kapcsolatos emberek ne tehessék ide be a lábukat. Végül bonyodalmak után került a Birmingham-i Egyetemhez, és létre jött a Shakespeare Intézet, ahol persze ma már mindenféle színházi ember is megfordul...
A séta lezárásaképp említsük még meg az utca végében álló Southpark Elementary-t:
Illetve azt, hogy az Intézetbe hátulról, a kert felől is be lehet jönni:
és ha innen közelíti meg az ember a könyvtárat, akkor az első, amit meglát egy távolról leginkább Buddha-szoborra hasonlító alak, aki mindig meglep:
Mára ennyi, egy legközelebbi alkalommal körbesétálunk majd a kertben, megnézzük közelebbről Buddhát, aztán egyszer majd lesétálunk az Avon partjára, és megnézzük a hattyúkat.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
molnarcili 2008.09.21. 12:54:42
Poros Julcsi 2008.09.21. 13:22:28
komment 2: a buddhát télleg mutasd majd meg közelebbről, mert ezen a képen nem tudtam beazonosítani! :)
komment 3: Vilmosunk ágyas-feleséges történetét elmesélhetnéd, vagy ha mindenki ismeri akkor írd le nekem :)
vincemate 2008.09.21. 13:30:19
Egyébként is, az igazi bátorság a "stratford-Upon-avon-i" lett volna.
R_John · http://sardobalo.blog.hu 2008.09.21. 13:43:22
mreka 2008.09.22. 12:44:31
Amúgy tökjó a képes beszámoló, azt az illúziót kelti, hogy akár én is képes lennék ezen az útvonalon végigmenni, ha egyszer odakeverednék... :-)
És nem szeretnék helyesírásértő hírébe keveredni, de stratford-upon-avoni. Viszont Frankfurt am Main-i. Ugyanis ha különálló tagokból áll a külföldi földrajzi név, akkor az -i képző kötőjellel kapcsolódik, és megőrződnek a nagybetűk (New York-i stb.), viszont mivel itt kötőjelekkel egybekapcsolódnak az elemek, egy szónak kell tekinteni, így kicsire váltanak az elemei és egybe íródik vele az -i.
Any time, Máté. ;-)
vincemate 2008.09.22. 19:05:51
És valóban, az északnyugat is teljesen jogos, erre semmi mentségem sincs! Nehogy véletlenül valaki rossz irányba induljon el emiatt!
molnarcili 2008.09.24. 21:31:33
vincemate 2008.09.25. 00:36:19
molnarcili 2008.09.25. 23:47:45
vincemate 2008.09.26. 01:46:19
Egyébként egyrészt szövegértés egyest nekem, mert nem fogtam, hogy ez kérdés volt, másrészt tisztellek a "Ha nem arra a hangra végződik a szó, aminek a betűi megfelelőjével amazt jelöljük a szóban" megfogalmazás tankönyvbe illő gördülékenységéért:-)
molnarcili 2008.09.30. 10:25:10
Egyébként meg persze, hogy számít a nazálisnál is a száj alakja, meg a nyelv helye. Mint a legtöbb dologban a világánon, itt is számít. ;-)